Обект на този курс са преди всичко електронните устройства за защита, вградени в автомобила, за които в съответствие с наложената в охранителната техника терминология е възприето наименованието „автомобилни охранителни системи”, което за избягване на повторения в някои случаи ще се обозначава и с абревиатурата АОС. В този тема са представени общите сведения за АОС, предназначение и състав, състояния и режими на работа, използвана терминология.
Сензорите, наричани още детектори или датчици, вторият по важност елемент, определящ функционалните възможности и качества на алармените системи. Това са входните елементи на системата, които реагират на определен вид въздействие, като изработват и подават в електронния управляващ блок сигнали, задействащи системата. Ето защо тяхната конструкция и параметри определят нивото (обхвата) на защита и чувствителността на алармената система. Стандартът определя като задължителна т.нар. периметрова защита (Perimeter Protection), регистрираща опит за проникване през вратите на автомобила или капаците на багажника и отсека на двигателя. Към този вид защита би следвало да се отнесе и охраната на стъклата, осъществявана най-често с акустични сензори. Вторият вид защита е обемната (Volumetric Protection), предназначена за откриване на опити за проникване и движение в купето.
Посредством управлението на АОС се задават различните режими на работа, както и програмирането на определени функции на системата. В зависимост от класа на алармената система управлението може да се реализира с електромеханичен ключ, дистанционно по радиоканал или по инфрачервен канал.
Изпълнителните устройства са също важен елемент на алармените системи, тъй като в крайна сметка те реализират защитните и сигналните функции на алармената система при нейното сработване.
Автомобилните охранителна система следва да разполага със средства за обездвижване на автомобила. Изискването е тази функци да се реализира в рамките на 1s от преминаването на системата в състояние "включено". Обездвижването се реализира от устройство, наречено имобилайзер. В този тема се разглеждат основните принципи на изграждане и работа на имобилайзерите, начините им на управление.
Целта на този тест е да се проверят знанията на студентите придобити по време на обучението им.