ЕКИПНО ВЗАИМОДЕЙСТВИЕ И ЕКИПЕН ДУХ
Екипът се създава за изпълнение на определени задачи и постигане на конкретни цели чрез съчетаване по специфичен начин на дейностите и участниците в него. Постигането на висок резултат от работата съществено се влияе от степента на съгласуваност между три основни показателя: съвместно действие, доверие и единство или „спояване”.
Изграждането на екипен дух съпътства изграждането на екипа. Той се съизмерва с доверието в екипа, всеотдайността на неговите членове, съпричастността към решаването на екипната задача, начинът на разрешаване на конфликтите, в преодоляването на стреса и т.н. Създаването на екипен дух зависи от всички участници в екипа и преди всичко от умението на лидера да консолидира екипа.
Екипният дух се изгражда чрез:
- увеличаване на доверието;
- намаляване на негативизма при конфликтите и свеждането им до минимум;
- утвърждаване принципа на справедливостта;
- окуражаване на членовете на екипа да се поддържат;
- поставяне на различни участници да отговарят за различни проекти;
- добра информираност на екипа;
- обучаване на всеки един участник в екипа като част от екипа;
- обучаване на екипа заедно;
- колективни награди за екипни успехи;
- възнаграждаване на всеки по начин, който да съответства на личните му интереси и индивидуални мотивиращи фактори;
- правилно организиране на работното пространство;
- създаване и утвърждаване на споделени ценности и символи на екипа;
- използване на част от свободното време за забавления заедно.
Екипният дух (колективният дух) превръща групата в екип. Ето защо, той характеризира всеки екип, но не винаги е на съответното високо ниво на консолидиране на екипа.
Споделените ценностите изграждат и изразяват идентичността на екипа. Те увеличават многократно индивидуалните усилия на участниците в екипа, спояват екипа и го превръщат в едно цяло. Общовалидни за всеки успешен екип са следните споделени ценности, съграждащи екипния дух:
- Принадлежност – участниците в екипа се чувстват въвлечени в процесите на планиране и решаване на проблемите, които ги засягат. Те се чувстват интегрирани в работата и намеренията на целия екип.
- Дълг – за членовете на екипа е характерно силното им чувство на дълг към целите и успехите на екипа.
- Лоялност към екипа и към отделните членове – от една страна, тя осигурява коопериране между членовете на екипа за реализация на целите (ролевите задължения), а от друга – идентификация с екипа. Задълженията за лоялност в екипа функционират като дълг за справедливостта.
- Гордост – чувството на гордост се свързва с чувството за постигнат успех, въпреки трудностите и че с това е направено наистина нещо значително.
- Доверие – членовете на екипа имат чувство за принадлежност, дълг, лоялност, гордост, харесват своя екип и възприемат по друг начин членовете на другите работни екипи.
Тези ценности в екипа могат успешно да се утвърждават, ако самата организационна среда съдейства за това. Организационната култура трябва да стимулира спояването и доверието между членовете на екипа, както и екипната форма на оценка и възнаграждение.